logo

Strona Główna Informacje o ośrodku
Informacje o ośrodku PDF Drukuj Email

DIECEZJALNY OŚRODEK DUSZPASTERSTWA TRZEŹWOŚCI
IM. ŚW. JÓZEFA OPIEKUNA.

Kowalew
ul. Kościelna 12, 63-300 Pleszew 1
tel./fax 62 742 65 46
E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.   
www.duszpasterstwo-trzezwosci.diecezja.kalisz.pl lub
www.dodt.diecezja.kalisz.pl lub
www.duszpasterstwotrzezwosci.com 

POMOC DLA DUCHOWNYCH PRZEŻYWAJĄCYCH KRYZYS W ZWIĄZKU Z PROBLEMAMI ALKOHOLOWYMI

Ośrodek ma swoją siedzibę w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Kowalewie, koło Pleszewa na terenie diecezji kaliskiej.

Funkcjonuje od 1994 r. Celem jego działalności jest świadczenie różnorodnej pomocy kapłanom Diecezji Kaliskiej, a także  innych diecezji  i zgromadzeń zakonnych,  którzy przeżywają kryzys życiowy spowodowany nadużywaniem alkoholu lub innych środków zmieniających świadomość.  

Założycielem i dyrektorem ośrodka jest ks. mgr Wiesław Kondratowicz, trzeźwiejący alkoholik, działacz trzeźwościowy, doradca duchowy.

Z oferty ośrodka skorzystało dotychczas ponad 700 kapłanów z kraju i zagranicy. Sprawdzony, oparty na dziewiętnastoletnim doświadczeniu program pomocowy trwa 6 tygodni i składa się z :

1. PROGRAMU DUCHOWO - RELIGIJNO - KAPŁAŃSKIEGO realizowanego przez kilku kapłanów w systemie grupowym i indywidualnym. Wszyscy posługujący w tym programie kapłani są trzeźwiejącymi alkoholikami z dużym stażem abstynencji. Uczestnicy korzystają też z duchowego programu Anonimowych Alkoholików. Unikalnym, bo niemożliwym do zastosowania w ośrodkach świeckich, jest program terapii religijno - kapłańskiej, w którym księża angażują się w życie parafii. Kapłani codziennie celebrują Mszę św., spowiadają, głoszą homilie i kazania a także pomagają w różnych parafiach. Dla duchownych uczestniczących w programie jest  to okazja do konfrontacji ze wstydem i poczuciem winy, które są zranieniami towarzyszącymi problemom alkoholowym i często blokują proces trzeźwienia.

2. PROFESJONALNEGO PROGRAMU TERAPII UZALEŻNIEŃ realizowanego przez doświadczony zespół psychoterapeutów. 

Informacje dodatkowe:

 • Pobyt w naszym ośrodku wiąże się z kosztami utrzymania, które zostają ustalone podczas zgłaszania do uczestnictwa w programie.
  Nasz numer konta: PKO BP SA o/Pleszew 49 1020 2212 0000 5202 0091 5314
 • Ksiądz czy zakonnik, który przybywa do Ośrodka na program, badany jest alkotestem na zawartość alkoholu w organizmie. W przypadku stanu wskazującego na spożycie alkoholu nie może być w tym dniu przyjęty.
 • Kapłani przywożą ze sobą sutannę (habit), albę, stułę i brewiarz. Istnieje w czasie terapii możliwość korzystania ze spacerów pieszych i rowerowych, z basenu kąpielowego. W związku z tym dobrze jest zabrać ze sobą odpowiedni strój do tego typu zajęć. W ramach programu zdrowienia duchowego zalecane jest korzystanie z teatru, filharmonii, kina.
 • Uczestnicy programu mają okazję w czasie pobytu do kontaktu z kierownikiem duchowym i do skorzystania z sakramentu pokuty.
 • Kapłani mogą mieć swoje intencje mszalne, ale nie związane z konkretnymi terminami (np. nie "gregoriankę"), ponieważ odprawiają też intencje parafii Kowalew.
 • Ośrodek posiada usankcjonowanie prawne Biskupa Ordynariusza Kaliskiego oraz akceptację Konferencji Episkopatu Polski.
  Ksiądz Dyrektor jest członkiem Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.
 • Do ośrodka księża nie przywożą laptopów, natomiast mogą mieć ze sobą telefon komórkowy.
 • Kowalew to miejscowość położona k/Pleszewa przy trasie Kalisz - Poznań; Katowice - Poznań. Jadąc pociągiem trzeba wykupić bilet do Pleszewa, ponieważ stacja kolejowa leży na terenie Kowalewa. Można powiadomić Ośrodek o godz. przyjazdu pociągu - będziemy czekać na dworcu. Wskazany jest przyjazd własnym samochodem, jeśli to możliwe.
 • Po ukończeniu programu sześciotygodniowego zaleca się udział w programie poterapeutycznym  w każdy drugi poniedziałek miesiąca od godz. 11.00 do 16.00 przynajmniej przez okres jednego roku.

Zgłoszenia na terapię pod nr telefonu:

 • 62742-30-82 tel. do ks. Dyrektora
 • 660773492 tel. komórkowy do ks. Dyrektora
 • 62742-65-46 tel./fax do ośrodka
 

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla 1.5 Template, mail lists. Valid XHTML and CSS.